Ste kávičkár? Tu sú klasické aj alternatívne spôsoby prípravy vášho obľúbeného nápoja!

LifeStyle

Dobrý barista je na nezaplatenie. Pre dobrú kávu však nemusíte chodiť iba do kaviarne – môžete si ju pripraviť aj doma. Chce to len trochu teórie v spojitosti s vyskúšaním praxe a, samozrejme, ten správny spôsob. Viete napríklad, ako akou kávou urobíte dojem na svoju partnerku?

Ste kávičkár? Tu sú klasické aj alternatívne spôsoby prípravy vášho obľúbeného nápoja!
(zdroj: unsplash.com)

Žiadne malé presso, ale espresso

Základom kávy je určite dobrý kávovar. (Ak ste sa rozhodli pre espresso). Tie dnes prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, s množstvom funkcií a trikov. Pozrite si aj naše tipy, ako vybrať kávovar. V princípe ide o jednoduchý proces varenia kávy: horúca voda v kávovare preteká pod tlakom komorou jemne mletých kávových zŕn cez filter, čoho výsledkom je práve spomínané espresso. Dobré je však vedieť, že na takýto spôsob prípravy kávy potrebujete jemné a konzistentné mletie. Kávovary sa hodia pre tých, ktorí majú radi rýchly a ostrý zásah kofeínom a tiež pre tých, ktorí si občas doprajú aj caffé late či capuccino. Nie su pre vás vhodné, ak pre nich nemáte priestor. Patria k tiež najdrahším spôsobom prípravy kávy (čo sa ich ceny týka).

Lacnejšie a prenosnejšie varianty

Ak túžite po kvalitnom espresso shote, no nechcete minúť stovky eur za dobrý kávovar, odporúčame siahnuť po moka pote. Ľudovo nazývané koťogo sa hodí pre hrubé mletie kávy a tých, ktorí chcú ušetriť a potrebujú ľahké a prenosné zariadenie na prípravu kávy. Nehodí sa však pre tých, ktorí si užívajú jemnú chuť a textúru espressa – výsledok je totiž vždy viac drsný. Medzi cestovateľmi sa čoraz viac teší svojej obľube aeropress. Hoci príprava kávy na ňom môže pôsobiť ako vedecký pokus, zvládne ju aj malé dieťa. Hodia sa doňho všetky typy mletej kávy. Ocenia ho najmä tí, ktorí cestujú a potrebujú rýchlu, čistú a chutnú kávu. Zaujímavosťou je, že káva pripravená na aeropresse je vždy iná. Ďalšou alternatívou je aj french press. Používa sa už od čias našich starých rodičov a rodičov, potrebujete však doňho dobre namletú kávu (nemôže byť príliš jemná, aby častice neprešli cez sitko). Jeho výhodou sú rôzne veľkostné možnosti, takže si ho môže kúpiť celá rodina, aj single človek. Opäť ho ocenia aj cestovatelia, pretože je veľmi ľahko prenosný.

Keď varíte kávu ako v laboratóriu

Relatívne novým kávovým vynálezom je softbrew. Varenie kávy sa v ňom podobá vareniu čaju v čajníku. Môžete doňho použiť všetky typy mletia kávy a ocenia ho najmä tí, ktorí majú radi jednoduchú prípravu kávy a už sa im zunovala chuť tej instantnej. Počuli ste už o vacuum pot? Tento vákuový kávovar síce má trochu náročnejšie ovládanie (bude pre vás hračkou, ak pracujete v laborátóriu), no odmenou vám budú nové chute a kreatívna príprava kávy pre tých, ktorí to majú radi nadivoko. Potrebovať budete kávu namletú na strednom stupni. Na záver sme si ešte nechali chemex a klasický, prekvapkávací kávovar. Chemex je v podstate takýto prekvapkávací kávovar vo väčšom. S mletím sa môžete pohrať a experimentovať a čo sa týka obsluhy tohto typu kávovaru, budete potrebovať trochu praxe, pretože sami musíte odhadnúť čas, kedy je káva dostatočne, ale nie príliš ani príliš málo extrahovaná. Prekvapkávacích kávovarov existuje niekoľko typov, manuálne aj elektrické. Majú spoločné to, že využívajú filter (či už jednorazový papierový, látkový alebo rôzne iné) a sú cenovo dostupnejšie, než espresso kávovary. Ich nevýhodou je, že do nich musíte kupovať filtre a niekomu sa káva z nich môže zdať slabá a menej výrazná. Majú však takmer nulovú údržbu a kávu si na nich viete pripraviť veľmi jednoducho. Odporúčame pozrieť si aj naše ďalšie tipy a rady pre milovníkov kávy.